Sprawdź, co zapewnia ubezpieczenie

Życiowe

Ludzie często uciekają od tematu śmierci, starając się nie myśleć o tym, że jest to jedna z niewielu pewnych rzeczy w życiu. Wybierając wcześniej odpowiednią polisę, możesz zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie także na ten czas, kiedy Ciebie już zabraknie.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie chroni przede wszystkim Twoich bliskich, którzy otrzymają od ubezpieczyciela wsparcie finansowe w razie Twojej śmierci.

Oprócz tego ubezpieczenie na życie może jednak oferować wiele innych rodzajów pomocy. Polisa zapewni Ci wsparcie w razie choroby, pobytu w szpitalu, a także umożliwi zainwestowanie części środków. Istnieją także produkty gwarantujące wypłatę pieniędzy dla dziecka po osiągnięciu przez nie określonego wieku. Wszystko zależy od tego, jaką dokładnie umowę wybierzesz.

Ochrona czy oszczędzanie?

Ubezpieczenia na życie można podzielić na dwie główne kategorie:

  • ochronne - te ubezpieczenia skupiają się na funkcjach ochronnych, ale często pozwalają także na zainwestowanie części składki
  • oszczędnościowe - w przypadku tych ubezpieczeń funkcja ochronna jest ograniczona do minimum, ponieważ te produkty są nastawione przede wszystkim na gromadzenie środków finansowych na przyszłość.

Kiedy kupić ubezpieczenie na życie?

Kiedy jesteśmy młodzi, zdaje się nam, że jesteśmy nieśmiertelni, więc kupowanie ubezpieczenia na życie nie ma sensu.

Tymczasem kupno polisy, kiedy jeszcze jesteśmy w pełni sił, jest zwykle najlepszym wyjściem. Ubezpieczyciele uzależniają bowiem wysokość składki od wieku i stanu zdrowia ubezpieczanej umowy. Jeśli zawierasz umowę polisy w wieku 30 lat i nie cierpisz na żadne przewlekłe choroby, zapłacisz o wiele mniejszą składkę za taką samą ochronę niż osoba w wieku 50 lat.

Uwaga na karencję w ubezpieczeniach

W ubezpieczeniach na życie powszechnie stosowana jest karencja. Oznacza to, że tuż po podpisaniu umowy ubezpieczyciel nie oferuje od razu pełnej ochrony. Musi minąć określony czas, aby ubezpieczenie zaczęło działać. Standardem jest na przykład karencja na świadczenia związane z urodzeniem dziecka. Gdyby ubezpieczyciele nie stosowali takiej karencji, kobiety kupowały taką polisę dopiero po tym, kiedy już się dowiedziały, że są w ciąży.

Dowiedz się więcej

Sprawdź nasze artykuły o ubezpieczeniu na życie, by dowiedzieć się więcej: