Rzut oka na autocasco

Ogólnie o ubezpieczeniu AC dla samochodu

Rzut oka na autocasco

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, jest dobrowolną polisą. Sprawdź, dlaczego mimo to warto zakupić to ubezpieczenie.

W tym artykule zajmiemy się sprawami rangi wyższej, bardziej formalnej. Mianowicie – czym dokładnie jest ubezpieczenie AC i na jakich zasadach funkcjonuje ono w państwie. Ważną kwestią jest również zrozumienie sytuacji, w których ubezpieczenie AC siłą rzeczy po prostu nie zadziała.

Kiedy i jak kupić AC?

Na samym początku powiedzmy: autocasco pochodzi z grupy ubezpieczeń komunikacyjnych, które każdy użytkownik może wykupić w sposób dobrowolny. Inaczej mówiąc: nie ma żadnego prawa, przepisu ani nakazu, by za takie ubezpieczenie obowiązkowo płacić.

Jeżeli chcesz poznać szczegółowo składkę za ubezpieczenie – użyj kalkulatora ubezpieczenia AC. Pozwoli Ci on poznać wysokość płatności prawidłowo i w szczegółach.

Przy zawieraniu umowy liczy się to, czy Twój pojazd został zarejestrowany w naszym kraju na mocy obecnych w nim przepisów o ruchu drogowym

To, na jakich zasadach zostaniesz ubezpieczony, zostanie uregulowane i zatwierdzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe

Na jaki czas zawierasz ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC zawierasz na dokładnie taki sam okres, na jaki podpisuje się umowę o ubezpieczenie OC – czyli na 12 miesięcy. Zgodnie z Twoją wolą okres ten może zostać skrócony.

Dowodem tego, że zawarłeś ubezpieczenie jest polisa. Użyj kalkulatora AC/OC, jeśli chcesz wyliczyć swoją składkę. Musisz ją zapłacić, aby Twoja polisa była ważna. Wybierz jeszcze sposób płatności. Możesz bowiem zapłacić zarówno całość w jednym momencie, jak i rozłożyć płatność na raty.

Pamiętaj, że Twoja umowa wygaśnie po zakończeniu okresu ubezpieczenia. Nie zostanie ona automatycznie przedłużona, jak miało to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC. Innym sposobem na to, by umowa wygasła jest nie zapłacenia następnej składki.

Zakres ochrony ubezpieczenia AC

Przyda Ci się kalkulator AC/OC, jeśli chcesz wyliczyć, jakie odszkodowanie będzie Ci przysługiwało za różne zdarzenia i wypadki losowe. Polisa autocasco wypłaci Ci bowiem odszkodowanie w kilku przypadkach, które zostaną Ci przedstawione podczas podpisywania umowy. Przyjrzyj im się dokładnie i zastanów, czy warto ubezpieczać się od takich zdarzeń:

  1. Gdy wypadek był Twoją winą;
  2. Gyd osoba, która doprowadziła do wypadku zbiegła bądź nie można określić jej tożsamości;
  3. Gdy przez przypadek zderzysz się ze zwierzętami;
  4. Gdy kolizja absolutnie nie była Twoją winą – tutaj przestępstwo popełniły bowiem żywioły, takie jak powódź czy pożar, doszczętnie niszcząc Twoje auto;
  5. Gdy Twój pojazd stał się łupem dla złodziei.

Jak widzimy zatem jest wiele zdarzeń, od których możemy otrzymać odszkodowanie. Jednocześnie są to wydarzenia, których nie moglibyśmy nigdy przewidzieć. Teraz przydaje nam się kalkulator ubezpieczenia AC – możemy bowiem wyliczyć, ile pieniędzy powinniśmy dostać z polisy na pokrycie wszystkich kosztów. Czy pomyślelibyśmy przy tym, jak wiele pieniędzy musielibyśmy zapłacić, ażeby pokryć koszta nieprzewidzianych napraw? Byłoby to niemal niemożliwością bez systemu ubezpieczeń.

Wyłączenia odpowiedzialności AC

Oczywiście są również sytuacje, w których ubezpieczenie AC na nic się nie przyda. Związane są one z naszą nieodpowiedzialnością lub zachowaniem niedostosowanym do panującego obecnie systemu prawnego – wówczas nasz ubezpieczyciel nic nie może zrobić.