Sprawdź, co zapewnia ubezpieczenie

OC

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC. Jego warunki są wszędzie takie same, ponieważ określa je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego ubezpieczyciele rywalizują przede wszystkim ceną.

Kogo chroni ubezpieczenie OC?

Niejednokrotnie można usłyszeć od kierowcy stwierdzeniem, że ubezpieczenie OC chroni jedynie inne osoby. Tymczasem obowiązkowa polisa OC chroni także osobę, która wykupuje to ubezpieczenie. Jak zatem tak naprawdę działa OC?

Jazda autem wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Nawet najlepszy, doświadczony kierowca może spowodować wypadek. Może być on bardzo kosztowny w skutkach i właśnie dlatego właściciele samochodów muszą kupować OC.

Dzięki ubezpieczeniu OC to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wypłacić odszkodowanie za szkody osobowe i materialne osobom poszkodowanym w zdarzeniu. Finanse sprawcy wypadku pozostaną nienaruszone.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Ten obowiązek nie zależy od stanu technicznego pojazdu. Nawet niesprawne auto stojące od kilku lat w garażu musi posiadać polisę. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, narażasz się na karę za brak OC.

Ile wynosi kara za brak OC?

Stawki kar za brak OC zmieniają się w każdym roku, ponieważ są uzależnione od wysokości płacy minimalnej. W 2018 r. kary za brak OC są następujące:

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia samochód osobowy samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy inny pojazd (np. motocykl lub motorower)
kara za brak OC powyżej 14 dni (ukarany kierowca płaci 100% stawki) 4 200 zł 6 300 zł 700 zł
kara za brak OC od 4 do 14 dni (ukarany kierowca płaci 50% stawki) 2 100 zł 3 150 zł 350 zł
kara za brak OC do 3 dni (ukarany kierowca płaci 20% stawki) 840 zł 1 260 zł 140 zł

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Warunki ubezpieczenia OC są dokładnie opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Każdy ubezpieczyciel musi stosować się do tych zapisów, więc firmy mogą odróżniać się od konkurencji jedynie ceną oraz dodatkami do polisy.

Z tego powodu o wyborze konkretnej oferty OC powinna decydować przede wszystkim cena. Porównaj więc składki przed zakupem polisy, by przekonać się, gdzie będzie najtaniej.

Dowiedz się więcej

Sprawdź nasze artykuły o ubezpieczeniu OC, by dowiedzieć się więcej: