Sprawdź, co zapewnia ubezpieczenie

Podróżne

Wakacje to czas niespodzianek. Niestety nie wszystkie z nich są przyjemne. Jeśli jednak przed wyjazdem zadbasz o ubezpieczenie turystyczne, nie będziesz musiał przejmować się konsekwencjami finansowymi nieszczęśliwych wypadków.

Wyjazd z rodziną na plażę w Hiszpanii, wypad ze znajomymi w Tatry na Słowację, wyprawa w głąb Azji - ubezpieczenie turystyczne przyda się w każdej z tych sytuacji.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego?

Podstawą polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia wraz z assistance. Dzięki niemu nie będziesz musiał płacić za leczenie w zagranicznym szpitalu oraz pomoc służb.

Oprócz tego ubezpieczyciele proponują wiele innych ubezpieczeń chroniących różne aspekty wyjazdu. Swoją polisę możesz rozszerzyć np. o ubezpieczenie:

  • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • bagażu,
  • kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej,
  • sprzętu sportowego.

Podstawową ochronę można także rozszerzyć o ryzyka wynikające z:

  • uprawiania sportów ekstremalnych
  • wykonywania pracy fizycznej
  • zaostrzenia chorób przewlekłych.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego?

Jeżeli za granicą przydarzy Ci się szkoda, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. O ile nie wiąże się to z zagrożeniem dla Twojego zdrowia, zadzwoń do całodobowego centrum pomocy towarzystwa (numer telefonu otrzymasz wraz z dokumentem polisy), zanim jeszcze skorzystasz z jakiejkolwiek pomocy lekarskiej.

Ubezpieczyciel będzie mógł wtedy ocenić, jaka pomoc jest Ci potrzebna i skierować Cię do odpowiedniej placówki. Oczywiście jeśli w danym momencie kontakt z ubezpieczycielem jest niemożliwy, skorzystaj z pomocy lekarza, a potem okaż towarzystwu dowody poniesionych kosztów.

Czy karta EKUZ nie wystarczy za granicą?

Niekiedy turyści jadący do jednego z europejskich krajów nie kupują ubezpieczenia, tłumacząc, że ochronę zapewni im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Takie podejście może jednak okazać się zgubne dla Twoich finansów z dwóch powodów.

Po pierwsze EKUZ nie działa w całej Europie.

Po drugie nawet w tych krajach, w których EKUZ zapewnia ochronę, karta nie gwarantuje w pełni bezpłatnego leczenia. EKUZ sprawia bowiem jedynie, że przez służbę medyczną danego państwa jesteś traktowany jak obywatel tego kraju, w którym się znajdujesz. Masz więc bezpłatny dostęp do tych usług, które są darmowe dla mieszkańców danego kraju, ale płacisz za to, za co oni płacą. A w wielu państwach dość spora liczba usług medycznych jest opłacana choć w części przez ludzi.

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje natomiast, że niezależnie od prawa obowiązującego w danym kraju, Ty nie zapłacisz nic za leczenie (o ile oczywiście nie przekroczysz sumy ubezpieczenia).

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na 3 czynniki:

  • zakres ochrony,
  • sumę ubezpieczenia,
  • cenę.

Dopasuj zakres ochrony do swoich potrzeb i dobierz sumę na podstawie kosztów leczenia w danym kraju.

Dowiedz się więcej

Sprawdź nasze artykuły o ubezpieczeniu turystycznym, by dowiedzieć się więcej: