OWU ERGO Hestia Ubezpieczenie domu

Warto czytać OWU

OWU ERGO Hestia Ubezpieczenie domu

Gdy zobaczymy przed sobą dokument który ma sporo stron niemal od razu rezygnujemy z czytania ubezpieczeniowej mini powieści i jedynie pobieżnie zerkamy na co trzecią stronę. To błąd!

Ubezpieczyciele wykorzystują niestety niekiedy niechęć ludzi do czytania długich, skomplikowanych dokumentów. Taka niewiedza może nas dużo kosztować. Warto wiedzieć co podpisujemy!

Na dobry początek… definicje

Definicje często ignorujemy twierdząc, że szkoda czasu na rzeczy oczywiste. Niemniej to właśnie od sposobów interpretacji tychże definicji, może zależeć późniejsze odszkodowanie. Przykład? Ubezpieczamy od ryzyka kradzieży domowe antyki. Za antyk uznajemy wyprodukowany tuż przed drugą wojną światową sekretarzyk. Nic z tego. Według definicji w OWU Ergo Hestii antyki to „przedmioty sztuki dawnej (dzieła rzemiosła artystycznego) o wartości zabytkowej, których wiek przekracza 100 lat”. Twój sekretarzyk, choć piękny i zabytkowy, antykiem w rozumieniu umowy jeszcze nie jest.

Nie tak łatwo będzie również z ubezpieczeniem dzieł sztuki. Dzieła sztuki (oryginalne obrazy, kolaże, malowidła, rzeźby i posągi) muszą być wykonane w całości przez artystę, jak też odlewy tych dzieł, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie ich było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców. Trzeba mieć wszelkie potwierdzenie aby w razie czego, móc je przedstawić ubezpieczycielowi.

Zakres ubezpieczenie – przeczytaj uważnie

Przejrzałeś umowę? Wiesz już wszystko? Jeśli tak, to powiedz czy znasz odpowiedź na następujące pytania. Czy osoby żyjące w konkubinacie traktowane są jako bliskie osoby? Czy twoje ubezpieczenie nieruchomości obejmie swoim zakresem takie garaż? Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe musisz posiadać by ubezpieczyciel uznał twój dom za należycie chroniony? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na którekolwiek pytanie – przeczytaj OWU jeszcze raz. Nie musisz być ubezpieczony od każdej, nawet mało prawdopodobnej sytuacji jak np. trzęsienie ziemi. Zważ jednak na to, na jakiej ochronie mienia ci zależy i jaką ochronę musi zapewnić ci polisa nieruchomości, abyś był zadowolony.

Wyłączenia odpowiedzialności – najważniejsza część OWU

W jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany wypłacić ci odszkodowania? Lista takich sytuacji jest spora. Koniecznie musisz wiedzieć gdzie kończy się odpowiedzialność ubezpieczyciela! Przykładowo w OWU Ergo Hestii występują takie wyłączenia odpowiedzialności jak:

  1. Ubezpieczyciel nic nam nie wypłaci jeżeli odniesione szkody zostają wyrządzone ubezpieczonemu przez osoby bliskie albo osoby przez niego zatrudnione bez względu na podstawę prawną i formę zatrudnienia. Kłótnia rodzinna, zemsta rozżalonego zwolnieniem pracownika? Nie licz na rekompensatę ubezpieczyciela.

  2. Nic nie otrzymamy od ubezpieczyciela, gdy szkody powstaną wskutek wskutek systematycznego działania hałasu, wibracji, temperatury czy wody.

  3. Podobnie w sytuacji, gdy szkody powstają wskutek emisji, wycieku lub innej formy przedostania się do powietrza, wody lub gruntu jakichkolwiek substancji.

Lista wyłączeń jest dłuższa i trzeba poświęcić trochę czasu na jej przejrzenie. Nie lekceważmy żadnej strony umowy! W innym wypadku możemy się ostro przejechać na podpisaniu czegoś co nie odpowiada naszym potrzebom.