Zasady ubezpieczenia OC samochodu

Warunki OC

Zasady ubezpieczenia OC samochodu

Polskie prawo wymaga od właścicieli samochodów obowiązkowego ubezpieczenia OC czyli ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. Dodatkowo każdy może skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak Autocasco, ubezpieczeń Assistance czy NNW.

Ubezpieczenie samochodu od Odpowiedzialności Cywilnej to polisa obowiązkowa. OC jest regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, której nowelizację wprowadzono 11 lutego 2012.

Zakres ochrony OC

Ubezpieczenie OC zwalnia ubezpieczonego z odpowiedzialności finansowej, jeśli wyrządzimy jakakolwiek szkodę komunikacyjną (przy wypadku czy kolizji ).

Odpowiedzialność za dane wydarzenie bierze na siebie ubezpieczyciel.

Ograniczenia odpowiedzialności OC

Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność ubezpieczyciela ma pewne ograniczenia. Na jedno zdarzenie w przypadku szkód na jednej osobie przypada 5 mln euro. Natomiast na jedno zdarzenie w przypadku szkód na jednej osobie odpowiedzialność jest ograniczona do 1 mln euro.

Jeśli szkody przekroczą te kwoty, sprawca zdarzenia będzie musiał ponieść dodatkowe koszty z własnej kieszeni. Ubezpieczenie to obowiązuje od dnia zawarcia umowy przez 12 miesięcy, 24 godziny na dobę. Co ciekawe ubezpieczenie to obowiązuje także wtedy, gdy ktoś inny prowadzi samochód, (może być to nawet niespokrewniona osoba), a także gdy samochód stoi na parkingu, czy w garażu.

Kiedy trzeba kupić OC?

Przy kupnie nowego samochodu ubezpieczenie OC musi być koniecznie zawarte najpóźniej w dniu rejestracji.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli kupujemy samochód używany. Poprzedni właściciel najprawdopodobniej posiadał ubezpieczenie auta. Powinien on przekazać nam polisę OC.

Nowy właściciel ma obowiązek skontrolowania terminu polisy. Ma on prawo korzystać z tego OC lub w dowolnym momencie zrezygnować z polisy.

Rezygnacja jednak oznacza, że natychmiast należy podpisać inną umowę u kolejnego ubezpieczyciela.

Regres z ubezpieczenia OC

Są jednak przypadki, w których pomimo wykupionego ubezpieczenia samochodu OC ubezpieczyciel po wypłaceniu należności poszkodowanemu, zwróci się do winnego danego wydarzenia o jego zwrot. Takie sytuacje to np.: jeśli szkodę spowodujesz naumyślnie lub po spożyciu alkoholu. Będzie to miało miejsce również, gdy właściciel ubezpieczenia nie ma wymaganych uprawnień do prowadzenia auta lub zbiega z miejsca zdarzenia.

Jeśli właściciel samochodu zdecyduje się nie ubezpieczać auta (lub zapomni o przedłużeniu czy zakupie nowego ubezpieczenia), a zostanie skontrolowany przez policję, kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny pojazdu, a samochód zostanie odholowany na parking strzeżony.

Za tego typu przewinienie obowiązuje wysoka kara finansowa, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dodatkowo, jeśli właściciel samochodu spowoduje wypadek czy szkodę, oprócz danej kary finansowej, będzie musiał zwrócić kwotę ubezpieczenia, którą wypłacił Fundusz Gwarancyjny.

Jest jeden znakomity sposób na znalezienie najlepszego ubezpieczenia samochodu. To oczywiście kalkulator polisy AC i OC, dostępny online.