Czy wiesz wszystko o ubezpieczeniu OC

Warto wiedzieć o OC

Czy wiesz wszystko o ubezpieczeniu OC

Po kilku latach od zrobienia prawa jazdy i kupna samochodu kierowcy wydaje się, że w temacie ubezpieczenia OC nic go nie zaskoczy. Prawda często bywa jednak inna.

Przepisy się zmieniają, ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach zmienia poszczególne postanowienia, rosną kary za brak OC. Wbrew pozorom wielu właścicieli samochodów nie rozumie istoty ubezpieczenia OC.

Co warto wiedzieć o OC?

Ktoś mógłby powiedzieć: Ileż można wałkować temat ubezpieczenia OC? Jak tylko wejdziesz na którykolwiek serwis poświęcony tematyce ubezpieczeniowej, to wszędzie tylko OC. Okazuje się, że tematu nigdy dosyć, ponieważ wielu kierowców o obowiązkowej polisie wie tylko tyle że jest obowiązkowa i „chroni w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku”. Ale w jaki sposób chroni?

Tematu podjął się ostatnio portal ZielonyDziennik.pl. W artykule „Ubezpieczenie OC – czy na pewno wiesz o nim wszystko?” prezentuje szereg sytuacji, w którym, wbrew pozorom, polisa OC nam nie pomoże.

Wiele nieścisłości i niedomówień wynika z faktu nieznajomości podstawowych punktów ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach przez kierowców. Jasne, nikt nie musi uczyć się ustaw na pamięć, ale ignorancja w zakresie znajomości prawa nie popłaca.

Kiedy ubezpieczenie OC nie chroni?

Co trzeba wiedzieć? Przede wszystkim to, że polisa OC nie chroni naszego samochodu. Jeżeli zdarzy nam się stłuczka (z własnej winy) nie liczmy na odszkodowanie z OC. Ubezpieczeniem samochodu jest Autocasco.

Z kolei gdy zostaniemy ranni w czasie spowodowanej przez siebie kolizji przydałoby nam się NNW kierowcy. Ubezpieczenie OC chroni nas od konsekwencji finansowych i roszczeń ze strony poszkodowanych przez nas osób.

Pamiętajmy również o tym, że istnieją pewne sytuacje gdy z OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie dla ofiar wypadku np. gdy spowodujemy wypadek będąc pod wpływem alkoholu.

Zainteresowanych tematem zapraszamy do zapoznania się ze wspomnianym wyżej artykułem.

OGóLNIE · OC