OC w życiu prywatnym - ważne zapisy w OWU

OC przyda się nie tylko kierowcom

OC w życiu prywatnym - ważne zapisy w OWU

Pierwsze skojarzenie z ubezpieczeniem OC to samochód. OC przyda się jednak nie tylko kierowcom. OC w życiu prywatnym to polisa dla każdego. Na jakie zapisy w OWU warto zwrócić uwagę?

OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie bardzo popularne na zachodzie Europy. Polacy natomiast nadal często nie dostrzegają zalet takiej polisy. Tymczasem OC w życiu prywatnym może nas uchronić przed bardzo dużymi wydatkami.

Kiedy przyda się OC w życiu prywatnym?

Jak tak naprawdę działa OC w życiu prywatnym? Jeżeli przypadkiem wyrządzisz szkodę osobie trzeciej (niezależnie od tego, czy będzie to szkoda osobowa czy rzeczowa), towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci za Ciebie odszkodowanie poszkodowanemu. Dodatkowo OC w życiu prywatnym obejmuje zazwyczaj nie tylko osobę kupującą polisę, lecz także osoby, za które ponosi on odpowiedzialność (np. dzieci), a także zwierzęta, którymi się opiekuje (np. psy czy koty).

Użyteczność OC w życiu prywatnym najlepiej widać, kiedy pomyślimy o przykładowych sytuacjach, w których taka polisa uchroni nas przed wydatkami.

Ubezpieczyciel wypłaci zazwyczaj odszkodowanie z OC w życiu prywatnym, kiedy:

  • potrącisz kogoś, jadąc na rowerze,
  • Twoje dziecko stłucze cenny wazon należący do osoby, u której nocujecie,
  • Twój pies zniszczy spodnie listonosza.

Jak można kupić OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym funkcjonuje zazwyczaj jako rozszerzenie do innej polisy. Możesz więc je dokupić do ubezpieczenia turystycznego (polisa ochroni Cię wtedy w trakcie wyjazdu) lub ubezpieczenia mieszkania (polisa działa wtedy przez cały rok).

OC kupione jako dodatek do polisy mieszkaniowej chroni zazwyczaj wszystkich domowników mieszkających w danym lokalu.

Na jakie zapisy w OWU zwrócić uwagę?

Podstawowa rada dla osób kupujących polisę, brzmi “Przeczytaj uważnie ogólne warunki ubezpieczenia”. Nie inaczej jest w przypadku OC w życiu prywatnym. Na które zapisy warto jednak zwrócić szczególną uwagę? Ważne są:

  1. zasięg terytorialny - jeśli OC kupujesz jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego, upewnij się, że ochrona obejmuje kraj, do którego się wybierasz. Jeżeli natomiast OC jest rozszerzeniem polisy mieszkaniowej, sprawdź, czy polisa chroni Cię także w przypadku szkód wyrządzonych poza domem.
  2. suma gwarancyjna - jest to maksymalna suma odszkodowania, którą wypłaci ubezpieczyciel. Zbyt niska suma w razie większego wypadku szybko się wyczerpie i będziesz musiał wypłacać resztę odszkodowania z własnej kieszeni. A przecież właśnie tego chciałeś uniknąć!
  3. wyłączenia odpowiedzialności - standardowo ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowania, jeśli szkoda dotyczy osoby mieszkającej w tym samym domu, a także wtedy kiedy dane zdarzenie spowodujesz po pijanemu. Poszczególne towarzystwa dopisują jednak wiele innych wyłączeń odpowiedzialności. Dla przykładu AXA Assistance nie obejmuje ochroną szkód polegających na uszkodzeniu zbiorów filatelistycznych czy dzieł sztuki (np. w muzeum)